Szkice Kędzierzyńsko-Kozielskie XXIII

20.01.2023

2023 szkiceTowarzystwo Ziemi Kozielskiej oddaje do Państwa rąk kolejny XXIII tom „Szkiców Kędzierzyńsko-Kozielskich”. Jak i poprzednio powstał on w wyniku współpracy merytorycznej Towarzystwa z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydawnictwem Uniwersytetu Opolskiego. Wsparcie materialne zadania przez mecenasa TZK – Grupę Azoty ZAK S.A. oraz przez Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle doprowadziło do wydania niniejszego tomu. 

ZOBACZ OKŁADKĘ I SPIS TREŚCI XXIII TOMU SZKICÓW

Część pierwsza "Szkiców" przywołuje tematykę XXVI Kędzierzyńsko-Kozielskiego Seminarium Naukowego „Świat życia codziennego czasu Powstań Śląskich z perspektywy stulecia”. Seminarium odbyło się 17 listopada 2021 r. Prezentujemy wystąpienia Zenona Jasińskiego, Marka Białokura, Bolesława Bezega, Doroty Gajda-Szczegielniak i Edwarda Nycza. 

W części drugiej "Szkiców" – Ocalić od zapomnienia – znajduje się artykuł Tomasza Rogusa – Historia gazownictwa w Koźlu, w którym autor próbuje odtworzyć dzieje gazownictwa w Koźlu na przestrzeni kilku dekad.

Część trzecia ich – Lokalna rzeczywistość – konteksty codzienności – zawiera trzy teksty. Mariusz Zwarycz w oparciu o dane geograficzno-społeczno-demograficzne wskazuje na sytuację kształtowania się w mieście kapitału społecznego mogącego stanowić ważny aspekt rozwojowy (Dynamika przestrzeni geospołecznej Kędzierzyna-Koźla). Paweł Cieśla analizuje działalność aktywnych seniorów w Kędzierzynie-Koźlu. Opracowanie – Aktywizacja seniorów na przykładzie działalności edukacyjnej i kulturalno-społecznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu – opisuje jeden z dwóch Uniwersytetów III Wieku w Kędzierzynie (drugi uniwersytet jest omówiony w ,,Szkicach” XX – Pięć lat działalności Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu). Część trzecią kończy artykuł Patrycji Kaszubskiej-Dziergas Działalność Ochotniczych Hufców Pracy w Kędzierzynie-Koźlu w latach 1996–2022, opisujący instytucję drugiej szansy dedykowaną młodzieży defaworyzowanej w naszym mieście. „Szkice” kończy tradycyjnie Kronika Kędzierzyna-Koźla – rok 2021 (wybrane materiały) opracowana przez Małgorzatę Borecką-Wanat.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstami. Zapraszamy również do składnia tekstów do kolejnego tomu XXIV, który powinien ukazać się pod koniec 2023 r.

ZOBACZ OKŁADKĘ I SPIS TREŚCI XXIII TOMU SZKICÓW

Patronat

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej 
działa pod Patronatem 
GRUPY AZOTY ZAK S.A.

Kontakt

Zebrania statutowe Zarządu odbywają się co 4 miesiące, prezydium zarządu spotyka się okazjonalnie.

 

Odpowiadamy na kontakt emailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny (77 4823686 lub 77 4837244)

 

Nasz adres:

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŹLE
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 077/482 36 86


 

Członkowstwo

ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK
DEKLARACJA CZŁONKOWSKA

Księgozbiór TZK