A nad naszą Odrą wojsko stoi…

06.05.2021

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie Koźlu i Muzeum Ziemi Kozielskiej

zapraszają na okolicznościową konferencję online pt. „A nad naszą Odrą wojsko stoi..: Powstania Śląskie w perspektywie kulturowej”, która odbędzie się 11 maja 2021 r. o godz. 17.00 na platformie ZOOM.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/97307065943

Tematy prelekcji:

– Szanse niemieckiej kontrofensywy w maju 1921 r. w świetle korespondencji niemieckich dowódców – prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, Uniwersytet Śląski,

– Batalia o Górny Śląsk po I wojnie światowej w przestrzeni publicznej – prof. dr hab. Marek Białokur, Uniwersytet Opolski,

– Heinz Hauenstein i Spezialpolizei des Oberschlesischen Selbstschutz (Policja Specjalna Śląskiej Samoobrony) – prof. dr hab. Mariusz Patelski, Uniwersytet Opolski,

– Dzieje powstańców śląskich z terenu powiatu kozielskiego na przykładzie losów Adolfa Ertla alias Karola Grzesika – mgr Robert Słota, doktorant Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego,

Zadanie „A nad naszą Odrą wojsko stoi…” jest dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie Koźlu i Muzeum Ziemi Kozielskiej zapraszają na wernisaż wystawy historycznej pt. „A nad naszą Odrą wojsko stoi…”

„A nad naszą Odrą wojsko stoi…” – śpiewali powstańcy sto lat temu – w maju 1921 r. , kiedy to podczas III Powstania Śląskiego wojska powstańcze dotarły do Odry w okolicy kozielskiego portu, ale też pod Raciborzem, Bierawą, Dziergowicami, Solarnią, Januszkowicami czy Zdzieszowicami. Odra wyznaczała granicę obszaru zakreślonego tzw. Linią Korfantego – obszaru, jakiego domagał się dla Polski Dyktator Powstania Wojciech Korfanty. W sto lat po tamtych wydarzeniach Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu i Muzeum Ziemi Kozielskiej zapraszają na wystawę pt. „A nad naszą Odrą wojsko stoi..”. Ekspozycję będzie można oglądać w sali wystawowej na I piętrze siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Rynku w Kędzierzynie-Koźlu.

A nad naszę Odrą PLAKAT

Wernisaż wystawy będzie transmitowany na żywo na fanpage’u Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Kozielskiej na portalu społecznościowym Facebook już 11 maja 2021 r. o godz. 12.00.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 11 maja godz. 12.30 do 31 lipca 2021 r. Obowiązują obostrzenia sanitarne oraz limit osób przebywających na sali.

Zadanie „A nad naszą Odrą wojsko stoi…” jest dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

Patronat

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej 
działa pod Patronatem 
GRUPY AZOTY ZAK S.A.

Kontakt

Zebrania statutowe Zarządu odbywają się co 4 miesiące, prezydium zarządu spotyka się okazjonalnie.

 

Odpowiadamy na kontakt emailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny (77 4823686 lub 77 4837244)

 

Nasz adres:

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŹLE
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 077/482 36 86


 

Członkowstwo

ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK
DEKLARACJA CZŁONKOWSKA

Księgozbiór TZK