Nawigacja
Aktualności
O nas...
Dokumenty
Członkowie
Wydawnictwo TZK
Zbiory muzeum
O Mieście
Galeria
Kontakt


Spacery po mieście z przewodnikiem
Spacery po mieście
z przewodnikiem


ZAPRASZAMY !!!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoPrzypomnij hasło
Posiedzenie w Baszcie Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miasta

19 kwietnia 2011 r. w Baszcie, siedzibie Muzeum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej gościła Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla. Tutaj odbyła się część obrad komisji dotycząca prac związanych z przygotowaniem stałej siedziby tworzonego samorządowego Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu. W tej części obrad komisji uczestniczył prezydent miasta Tomasz Wantuła i wiceprezydent Artur Widłak.

Prezes TZK Jerzy Drzewiecki przywitał gości i zapoznał radnych z głównymi problemami związanymi z prowadzeniem muzeum oraz przedstawił zwięźle zgromadzone w Baszcie najcenniejsze zabytkowe eksponaty.

Przewodniczący Komisji Ryszard Pacułt poinformował o dotychczasowych planach i wykonanych już pracach, które zmierzały do adaptacji na cele muzealne piwnic starego zamku kozielskiego usytuowanych pomiędzy basztą i wieżą widokową. Dokończenie ich remontu stanowiłoby najbardziej realną koncepcję stworzenia stałej siedziby muzeum i rozwiązałoby problem braku miejsca na dalsze gromadzenie i bezpieczne przechowywanie zabytkowych eksponatów, czego Baszta nie jest już w stanie zapewnić. Jeśli w bieżącym roku uda się rzeczywiście przeznaczyć sumę około 500 tys. złotych na ten remont, byłby to istotny krok w tworzeniu warunków działania muzeum w miejscu najbardziej odpowiednim, czyli w najstarszej, zabytkowej części naszego miasta.

Mirosław Magiera, pełnomocnik prezydenta do spraw organizacji muzeum samorządowego podzielił się z radnymi wnioskami i przemyśleniami z konferencji w Warszawie poświeconej roli muzeów wśród samorządowych instytucji kultury. Przedstawił cechy nowoczesnego muzeum i jego rolę w życiu społeczności lokalnej. Prezydent Tomasz Wantuła i radni zwiedzili Muzeum TZK, zapoznali się z jego zbiorami, obejrzeli piwnice zamkowe, ich stan po pracach remontowych przeprowadzonych do tej pory oraz grożącą im dewastację, jeśli prace nie będą kontynuowane.

Na pozostałą część obrad Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miasta powróciła do urzędu miasta.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POSIEDZENIA KOMISJI
Dodane przez TZK_1963 dnia 20.04.2011 22:04:30

DYŻURY Zarządu
Pierwsza środa miesiąca - w godz. 11:00 - 13:00

Prosimy rĂłwnieĹź o kontakt emailowy
Nasz adres
Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. JĂłzefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŚLE
Email: tzkkk@wp.pl Tel. 077/482 36 86
Nasi mecenasi:


Członkostwo
ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK

DEKLARACJA CZŁONKOWSKA
1% dla TZK
Księgozbiór TZK
Towarzystwo Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie - Koźlu
Konto bankowe: 81 8882 1032 2001 0027 3909 0001
alfsoft.net