Nawigacja
Aktualności
O nas...
Dokumenty
Członkowie
Wydawnictwo TZK
Zbiory muzeum
O Mieście
Galeria
Kontakt


Spacery po mieście z przewodnikiem
Spacery po mieście
z przewodnikiem


ZAPRASZAMY !!!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoPrzypomnij hasło
3 X 2020 - XXV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe
Zapraszamy do udziału w jubileuszowym XXV. Kędzierzyńsko-Kozielskim Seminarium Naukowym. Odbędzie się ono 3 października w podziemiach Muzeum Kozielskiego.

Ze względu na pandemiczne zaostrzenia sanitarne, będzie w nim mogło uczestniczyć niecałe 40 osób. Wejściówki można odebrać siedzibie Muzeum lub MOK w Kędzierzynie.
Wykłady zostaną nagrane i zamieszczone na stronie Muzeum lub TZK.

[ ZOBACZ PLAN SEMINARIUM ]
Dodane przez TZK_1963 dnia 21.09.2020 13:17:53

Srebrny jubileusz - 3 października 2020 r.
3 października 2020 r. planowane jest jubileuszowe 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe.
Pierwsze seminarium odbyło się w maju 1994 r. Jest to jedyne cykliczne seminarium municypalne w kraju w mieście nie mającym klasycznej bazy akademickiej. Tegoroczne XXV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe będzie powiązane z inną ważną rocznicą naszej społeczności - 600 leciem obrazu Matki Bożej z Koźla, stąd jego tytuł: 600 lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej.
Wydarzenie będzie miało miejsce w siedzibie Muzeum Ziemi Kozielskiej pomiędzy godziną 10.00 a ok. 14.30.

Zapraszamy już obecnie do udziału w nim członków towarzystwa oraz zaintereresowane osoby.

Dodane przez TZK_1963 dnia 01.09.2020 10:19:39

Głosujmy na MUZEUM ZIEMI KOZIELSKIEJ - nasz udział w KONKURSIE
Muzeum Ziemi Kozielskiej dotarło do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku”.

Członkowie i sympatycy Towarzystwa Ziemi Kozielskiej PROSZĄ o głosowanie na kozielski projekt. Informacja o głosowaniu dotarła do jak największej liczby mieszkańców. Prosimy o nagłaśnianie naszej i miejskiej inicjatywy.

https://www.facebook.com/miastomozliwosci/videos/518989938908317/

Polecamy również samo głosowanie. Głosować można codziennie.
http://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1691/object/1739/muzeum-ziemi-kozielskiej

Pozdrawiamy wszystkich, którym sprawy regionalizmu są bliskie!
Zarząd TZK
Dodane przez TZK_1963 dnia 08.07.2020 14:52:34

Wieczorne spotkanie w muzeum
7 lutego prawie czterdziestu członków TZK spotkał się w podziemiach Muzeum Ziemi Kozielskiej. Osoby, które gromadziły w poprzednich dekadach zabytki oraz poprzez swoją działalność przyczyniły się do powstania muzeum (oficjalnie) pierwszy raz mogły zapoznać się nową formą eksponowania zabytków ziemi kozielskiej.
Jeszcze przed zwiedzaniem, prezes TZK powiadomił zebranych członków towarzystwa, że wieloletni jego prezes dr Ryszard Pacułt w grudniu 2019 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kędzierzyna-Koźla na wniosek grupy radnych wspieranych przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej. Dr Pacułt otrzymał gratulacje od wielu członków TZK oraz okolicznościowy "bilet bezterminowy" wstępu do Muzeum.
Po części wstępnej - mgr Bolesław Bezeg oprowadził zgromadzonych po kolejnych salach muzeum.
Rozmowy, dyskusje na wszelkie tematy przy słodkiej kawie i herbacie trały do późnego wieczora.
Zdecydowanie wyrażano zadowolenie z powstania nowo-starego Muzeum Ziemi Kozielskiej, życząc aby końcówka nazwy (w organizacji) jak najszybciej przeszła do historii.
ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA W MUZEUM
Foto: Władysław Lichorobiec


Dodane przez TZK_1963 dnia 09.02.2020 15:37:44

SZKICE Kędzierzyńsko-Kozielskie XX
„Szkice Kędzierzyńsko-Kozielskie” publikowane są od 1985 r. Wydano dziewiętnaście zeszytów we współpracy z Państwowym Instytutem Naukowym – Instytutem Śląskim w Opolu i Instytutem Nauk Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. Zarząd TZK zawsze dbał o wysoki poziom autorski, redaktorski i edytorski zeszytów. Dotychczas Towarzystwo korzystało z życzliwości zespołu redakcyjnego Wydawnictwa Instytut Śląski Sp. z o.o.
Obecne „Szkice” tom XX są wydawane we współpracy z Instytutem Nauk Pedagogicznych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Redaktor naukowy „Szkiców” dziękuje Komitetowi Redakcyjnemu i recenzentom za pomoc w opiniowaniu i redagowaniu niniejszego tomu. Towarzystwo Ziemi Kozielskiej składa serdeczne wyrazy wdzięczności Urzędowi Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz Grupie Azoty Kędzierzyn za wieloletnie wsparcie wydawania „Szkiców Kędzierzyńsko-Kozielskich”.
Redakcja zakłada, że przedkładany Czytelnikom tom „Szkiców” wzbogaci wiedzę na temat medialnych aspektów naszej codzienności, lokalnej historii i kształtujących się nowych zjawisk w mieście i regionie, stanowiąc dokumentację danych nam czasów.

ZOBACZ OKŁADKĘ ORAZ SPIS TREŚCI

Dodane przez TZK_1963 dnia 24.01.2020 19:36:20

TOWARZYSTWO W MUZEUM
Zarząd Towarzystwa organizuje 7 lutego (piątek) 2020 r. o godz. 17.30 – spotkanie członków i sympatyków TZK w Muzeum Ziemi Kozielskiej, powiązane z wieczornym zwiedzaniem naszego muzeum oraz spotkaniem towarzyskim.
Zgłoszenia udziału prosimy kierować do skarbnika TZK pani Emilii w godzinach pracy Muzeum (emailem na stronie TZK) lub kontaktując się z członkami prezydium zarządu.
Zapraszamy na zwiedzanie i spotkanie!

Dodane przez TZK_1963 dnia 13.01.2020 20:12:35

Dr Ryszard Pacułt honorowym obywatelem Kędzierzyna-Koźla
Ryszard Pacułt to wieloletni prezes Towarzystwa Ziemi Kozielskiej (1977-2006), dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w K-Koźlu (1969-1991), samorządowiec (1994-2014), badacz problemów oświatowych i społecznych regionu, autor ponad 70 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Orędownik powstania lokalnego muzeum Ziemi kozielskiej.
27 listopada Rada Miasta Kędzierzyna-Koźle przegłosowała jednogłośnie kandydaturę dr Pacułta do tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Kędzierzyna-Koźla". 19 grudnia 2019 r. na uroczystej sesji Rady Miasta tytuł został wręczony Ryszardowi Pacułtowi przez władze samorządowe.
Naszemu wieloletniemu prezesowi, koledze, i nadal aktywnemu członkowi TZK -serdecznie gratulujemy wyróżnienia życząc dalszej aktywności w zdrowiu i zadowolenia ze zrealizowanych dzieł!!!


Relacja z wydarzenia zobacz:
https://kk24.pl/dr-ryszard-pacult-honorowym-obywatelem-kedzierzyna-kozla-uroczystosc-na-sesji-rady-miasta/
http://muzeumkozle.pl/dr-ryszard-pacult-doceniony/
Dodane przez TZK_1963 dnia 23.12.2019 20:40:07

XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe - RELACJA
13 listopada w piwnicach kozielskiego muzeum odbyło się XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe. Podjęta tematyka nawiązywała do pierwszego seminarium z maja 1994 r. Wystąpiło również pięć osób, które głosiły referaty w 1994 r.

Na seminarium wręczono również nagrody w konkursie "Przemysł Ziemi Kozielskiej w rodzinnych albumach". W muzeum znajduje się obecnie wystawa pokonkursowa. Zapraszamy do jej zobaczenia.

Samo seminarium zgromadziło ponad pięćdziesiąt osób, które wysłuchały dziewięciu referatów o współczesnych problemach i zadaniach naszego miasta. Dzięki mediom lokalnym można było już w dzień seminarium zapoznać się z jego tematyką i treścią naukową.

Relacja fotograficzna (foto: Paweł Cieśla / Władysław Lichorobiec)

Dodane przez TZK_1963 dnia 16.11.2019 20:55:53

Nagrodzeni w Konkursie fotograficznym
Rozstrzygnięto Konkurs „Przemysł Ziemi Kozielskiej w rodzinnych albumach” zorganizowany przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej przy współpracy z Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji, na który wpłynęło 38 zgłoszeń od uczestników.
Przypomnijmy, że celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań historią i funkcjonowaniem zakładów przemysłowych na Ziemi Kozielskiej, podkreślenie ich roli w budowaniu krajobrazu gospodarczego, kulturalnego i społecznego naszego miasta i regionu oraz dokumentowanie historii przemysłu na Ziemi Kozielskiej oraz wzbogacenie wiedzy o ludziach tworzących jego historię. Konkurs obejmował swoim zasięgiem fakty i wydarzenia od początku istnienia różnych zakładów pracy, aż do dnia dzisiejszego.
Dokonując oceny zgłoszonych fotografii komisja kierowała się następującymi kryteriami ustalonymi w regulaminie konkursu: związkiem fotografii z tematyką konkursową, jej wartością historyczną, socjologiczną i artystyczną, oryginalnością przedstawienia zdarzenia, postaci, infrastruktury oraz opisem fotografii (komentarzem).
Sześcioosobowa komisja konkursowa dokonała następującego wyboru wśród zgłoszonych prac przyznając nagrody:
I miejsce – ex aequo
Krystyna Nocoń za fotografię „120 000 km bez remontu”
Sławomir Sobkiewicz za fotografię „Kozielscy młynarze – lata 50-te”
II miejsce
Alicja Gworek za fotografię „Kozielski skład węgla – 1950”
III miejsce
Zygfryd Jurek za fotografię „Remonty na wydziale gazowym – moja brygada”
Wyróżnienia otrzymali:
Andrzej Kopacki za fotografię „Upadek symbolu”
Dariusz Maj za fotografię „Praktyki szkolne w kozielskiej stoczni rzecznej – maj 1958”
Alicja Nocoń za fotografię „Wczasy wagonowe PKP”
Bogusław Rogowski za fotografię „Masówka załogi”
Mieczysław Sadowski za fotografię „Zawody Zakładowych Oddziałów Samoobrony KOFAMA”

Laureatom Konkursu GRATULUJEMY,
Wręczenie nagród oraz wystawa pokonkursowa będą powiązane z XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskim Seminarium Naukowym Kędzierzyn-Koźle miasto w procesie transformacji – 25 lat później – 13 listopada 2019 r.

Prezentacja nagrodzonych zdjęć
Dodane przez TZK_1963 dnia 12.11.2019 19:39:16

XXIV K-K Seminarium Naukowe - 13 XI 2019
XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe Kędzierzyn-Koźle miasto w procesie transformacji – 25 lat później odbędzie się 13 listopada 2019 r. w nowo oddanych salach Muzeum Ziemi Kozielskiej (ul. Kraszewskiego 5B). Dziewięć referatów będzie pewnym nawiązaniem do I Seminarium (1994 r.) z rozwinięciem tego, co stało się w mieście w ciągu ostatnich 25 latach.

Na seminarium ogłoszone będą wyniki Konkursu "Przemysł Ziemi kozielskiej w rodzinnych albumach" i wręczone laureatom nagrody.
Zapraszamy zainteresowane osoby do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Plan seminarium w załączniku. Kliknij tutaj

Dodane przez TZK_1963 dnia 04.11.2019 19:50:02

Konkurs fotograficzny zakończony
Minął czas składania fotografii na konkurs Przemysł Ziemi Kozielskiej w rodzinnych albumach. Wpłynęły prace od 38 osób. Obecnie prace są porządkowane i powołana zostanie komisja konkursowa. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec października 2019 r. o czym TZK powiadomi laureatów, którzy otrzymają nagrody podczas XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskiego Seminarium Naukowego „Kędzierzyn- Koźle – miasto w procesie transformacji 25 lat później” (13 listopad 2019).
Dodane przez TZK_1963 dnia 07.10.2019 17:04:55

Strona 1 z 20 1 2 3 4 > >>
Zaproszenie
FESTIWAL MIKOŁAJA Z KOŹLA
Kontakt
Zebrania statutowe Zarządu odbywają się co 4 miesiące, prezydium zarządu spotyka się okazjonalnie. Odpowiadamy na kontakt emailowy (tzkkk@wp.pl) lub telefoniczny (77 4823686 lub 77 4837244)
Nasz adres
Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŹLE
Email: tzkkk@wp.pl Tel. 077/482 36 86
Nasi mecenasi:


Członkostwo
ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK

DEKLARACJA CZŁONKOWSKA
Księgozbiór TZK
Towarzystwo Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie - Koźlu
Konto bankowe: 81 8882 1032 2001 0027 3909 0001
NIP: 749-18-43-348
KRS 0000024368
alfsoft.net